Mi az a padel és miért annyira vonzó?

A padel a tenisz és a squash ötvözete és jellemzően párosban játsszák. A padel pálya mérete 10×20 méter amelyet részben üvegfal és részben kerítés vesz körül. Középen a két térfél hálóval van elválasztva, amely csak pár centiméterrel alacsonyabb a teniszben használtnál. A padelütő lyukacsos, tömör anyagból készül, amelyet sokkal egyszerűbb kezelni mint egy húrozott teniszütőt.

A játék a tenisznél sokkal gyorsabban elsajátítható, még a kezdőknek is azonnali játékélményt nyújt.

Klubunkban (the Club) jelenleg négy szabadtéri exkluzív, panorámás padel pálya áll rendelkezésükre.

Amennyiben felketettük érdeklődését és kipróbálná a játékot, úgy az alábbi telefonszámon keresse játékszervezőnket és foglaljon időpontot:
+36 20 226 8163

Árak és foglalás

Padel pályáink jelenleg 4000 Ft/óra kedvezményes bevezető áron vehetők igénybe, melyeket a the Club alkalmazáson keresztül tud foglalni. Az applikáció az Apple Store-ban vagy
a Google Play Áruházban-ban letölthető.

App StoreGoogle Play

Amennyiben nincs játékpartnere, trénerrel edzene vagy bármely kérdése van a foglalással, játékkal kapcsolatban, kérjük forduljon bizalommal játékszervezőnkhöz.

Tel.: +36 20 226 8163

Játékszabály

Néhány szó a padel pályáról és a játékról

A padel pálya a tenisz- és a fallabda pálya ötvözete, egyaránt tartalmazza a hozzá tartozó hálót, üvegfalat és kerítést is. A pálya téglalap alakú és 20×10 méter nagyságú. A műfüves borítással kialakított pályák a legelterjedtebbek. A vonalak általában fehér színűek és 5 cm vastagságúak. A pálya közepén lévő háló 10 méter széles és középen a magassága 88 cm. A pályát üvegfal és rács veszi körbe, amelyek a játéktérhez tartoznak. A hátsó fal 4 méter magas, ebből 3 méter üveg és 1 méter rács.
A padelt párban játsszák, 2-2 ellenében külön ehhez a játékhoz tervezett könnyű, lyukacsos, tömör és húr nélküli padel ütővel, amelyet a rajta található hurokkal a biztonság érdekében a csuklóra kell rögzíteni. A labda hasonlít egy teniszlabdához csak picivel kisebb méretű és a nyomás is kisebb benne.

Adogatás és annak fogadása

Az adogató játékosnak a labdát a pálya hátsó részéről a vonal mögött maradva kell lepattintania a talajra. A labdát alulról megjátszva kell a háló fölött átütni az átlósan lévő adogatóudvarba úgy, hogy a labda pattanás után nem emelkedhet a csípő fölé. Ha az adogatás hálót ér és érvényes területen belülre pattan, akkor azt meg lehet ismételni. Nem érvényes a szerva, ha a labda az adogatóudvarban történő pattanás után a kerítést éri vagy az adogatóudvaron kívül pattan le. Az adogatásnak az adogatóudvarban mindenképpen le kell pattannia, csak utána lehet visszaütni. Az adogatás utáni talajra történő pattanás után a labda az oldalsó és hátsó üvegfalra is pattanhat viszont a talajra már nem. Az ellenfél visszaadhatja a labdát a fal érintése előtt és után is. Hibás ütésnek számít, ha a labda pattanás előtt az üvegfalat vagy a kerítést éri. Saját oldalról a labda az üvegfal(ak)ra ütve is megjátszható a másik térfélre, a kerítésről azonban nem. Ugyanúgy mint a teniszben, a hibás adogatás egyszer javítható. Két elrontott adogatás a fogadónak eredményez pontot (kettőshiba).

Játék szerva után

A labdamenet közben a fogadás megjátszása után a labda lepattanhat az ellenfél térfelén, de közvetlenül is vissza lehet ütni anélkül, hogy a földet érintené (röpte). A labdát csak az egyik játékos ütheti meg és neki kell átjátszania a háló fölött az ellenfél térfelére. A talajon történő pattanás után a labda akár több fal érintése után is visszajátszható, ha a talajon másodszor nem pattan le. A labda pattanás után az üvegfalakra ütve is átjátszható a másik oldalra viszont a kerítésre ütve már nem.

A játék pontozása

A játék számlálása hasonló a teniszhez: 15, 30, 40 és a következő pont a megnyert játékot jelenti (minimum két pont különbséggel). Ha mindkét párnak egy játékon belül 3-3 megnyert pontja van, azaz 40-40 az állás, azt egyenlőnek hívjuk. A játék az egyenlő oldalról indul (jobbkezes játékos tenyeres oldala). Az adogató a szerva játéka végéig pontonként oldalt cserél. Az egyenlő oldalra megütött szerva után a következő labdamenetben a másik átlós oldalra, az előny oldalra adogat. Fogadó oldalon helyezkedő pár játékosai egy játszmán belül nem változtathatnak oldalt, mindig ugyanonnan fogadnak. Játszmánként lehet változtatni a fogadóknak, és helyet cserélhetnek. Aki az első szettben az egyenlő oldalon fogadott, az fogadhat a második játszmában az előny oldalról. A játszmák általában 6 nyert játékig tartanak, legalább 2 játék különbséggel. Ha az állás 6-6-ra alakul, akkor 7 megnyert pontig (1 megnyert labdamenet 1 pontnak számít) tartó játszmabefejező játék vagy más néven rövidítés dönt a játszma sorsáról. A rövidítést az adogatással soron következő páros egyik tagja kezdi egy labdamenettel az egyenlő oldalra. Utána páronként két adogatópont következik úgy, hogy az első labdamenet a kettőből mindig az előny oldalra történik. Az a páros nyeri a rövidítést aki legalább két pont különbséggel eléri a 7 megnyert labdamenetet. Ha a kétpontos különbség nem alakul ki 7 megnyert pontig akkor addig játszanak amíg valamelyik páros egyenlő állás után nyer még 2 labdamenetet.
Játékon belüli egyenlő állás esetén két egymás után megnyert ponttal lehet a játékot megnyerni. Megegyezés szerint egyenlő állásnál lehet egy játékot eldöntő labdamenet is, amit arany pontnak hívnak. Ilyenkor a fogadó pár dönt, hogy melyik oldalra kéri az adogatást. Erről a pontozási szabályról természetesen még a mérkőzés megkezdése előtt kell megállapodni.

Pontszerzés és további szabályok

Pontszerzés akkor történik, ha a labda kétszer pattan a talajon az ellenfél oldalán, vagy ha a játék során az egyik páros ki tudja pattintani a labdát a pályáról a kerítés vagy üvegfal fölött. A pályáról kipattintott labda még visszajátszható viszont a pályán kívül már nem pattanhat le. Hibás ütés az egyből üveget vagy kerítést érő labda, és természetesen a hálóba ütött labda is automatikus pontvesztéssel jár. A játékosoknak a labdamenet közben nem szabad a hálóhoz érniük illetve aki bármely testrészével a labdához ér az elveszíti a pontot.